Objawy chorobowe

Brunatna Zgnilizna Drzew Pestkowych

Choroba występuje głównie na drzewach pestkowych, a więc wiśniach, śliwach, brzoskwiniach, morelach i czereśniach. Szczególnie groźna dla wiśni. Objawy: Na chorych owocach powstają brunatne, gnilne plamy, na których tworzą się szare brodawki, a na nich zarodniki grzyba. W miarę dojrzewania owoców wzrasta występowanie zgnilizn. Owoce mogą gnić na drzewie lub też po zbiorze. Brunatna zgnilizna na wiśniach powoduje brązowienie kwiatów i wierzchołków gałązek. Porażona gałązka więdnie i usycha przybierając brązowo czerwoną barwę. Znajdujące się na niej kwiatostany i liście nie opadają i mogą tak przetrwać do następnego roku. Wierzchołki gałązek mają charakterystyczne, laskowate wygięcie. Zapobieganie i zwalczanie: Usuwać i palić wszystkie zamarłe gałązki. Podstawowym zabiegiem jest opryskiwanie wykonane na początku kwitnienia w fazie tzw. białego pąka stosując międzyinnymi Miedzian, Topsin, Kaptan,Bumper,Roval Flo.


Kędzierzawość Liści Brzoskwini

Choroba powszechnie spotykana na brzoskwini. Powoduje zahamowanie jej wzrostu oraz ograniczenie plonowania. Wzmaga też wrażliwość na przemarzanie. Objawy: Porażone są głównie liście, rzadko pędy, kwiaty i owoce. Pierwsze objawy chorobowe widać w okresie rozwijania się liści, które wówczas stają się zgrubiałe i zniekształcone. Liście początkowo są bladozielone, później nabierają koloru żółtego lub karminowego oraz pokrywają się delikatnym szarym nalotem utworzonym przez worki z zarodnikami grzyba. Na początku lipca liście opadają, co przyczynia się do zahamowania wzrostu drzewa i ograniczenia owocowania oraz zwiększenia podatności na przemarzanie. Chore drzewa także silnie gumują. Zapobieganie i zwalczanie: Chore drzewa trzeba silnie nawozić, aby zwiększyć ich odporność na kędzierzawość liści brzoskwini. Opryskiwać przed nabrzmiewaniem pąków, bardzo dokładnie, aby ciecz dotarła do wszelkich zagłębień w korze i dobrze pokryła pączki. Można również wykonać opryskiwanie jesienią tuż po opadnięciu liści. Zalecane preparaty to: Carpene, Syllit, Miedzian.


Mączniak Amerykański

Objawy: Najpierw na końcach pędów wraz z liśćmi, a nieco później na owocach występuje biały mączysty nalot, który wkrótce brunatnieje i przybiera wygląd gęstego wojłoku, składającego się z ciemno zabarwionych, dość grubych strzępek, tzw. grzybni wtórnej. Skutki takiego porażenia są dotkliwe, ponieważ chore pędy nie rosną, liście przedwcześnie opadają, a porażone owoce tracą wszelką wartość. Nalot na porażonych owocach występuje wysepkami bądź zajmuje połowę, lub nawet całą powierzchnię owocu. Zapobieganie i zwalczanie: Jedną z najlepszych metod jest wprowadzanie do uprawy odmian odpornych. Konieczne jest przycinanie porażonych pędów i niszczenie ich przez spalenie, aby w ten sposób zlikwidować źródła pierwotnego zakażenia i wreszczie zwalczanie chemiczne preparatami: Nimrod, Topsin.

 Mączniak Rzekomy

Objawy: Zakażeniu ulegają liście, kwiaty, młode grona i pędy. Pierwsze objawy mączniaka rzekomego winorośli widoczne są w połowie maja na liściach w postaci żółtych plam, na których od spodniej strony liścia tworzy się białoszary nalot z trzonków i zarodników grzyba. Porażone kwiaty, młode grona i pędy mają żółte plamy, które pokrywają się białoszarym puszystym nalotem. Owoce przybierają barwę siną, są zmarszczone i zasychają. Zapobieganie i zwalczanie: Bardzo dokładnie wygrabiać liście i natychmiast kompostować. Przeprowadzać odpowiednie cięcie, aby zapobiegać nadmiernemu zagęszczeniu pędów. Wykonywać opryskiwanie preparatami: Miedzian, Ridomil, Acrobat, Pencozeb, Aliette. Pierwsze opryskiwanie wykonać przed kwitnieniem, drugi po kwitnieniu i dalsze w zależności od przebiegu pogody (gdy jest ciepło i deszczowo). Pamiętać o zachowaniu okresu karencji.


Mączniak Prawdziwy

Objawy: Grzyb wywołujący mączniaka atakuje pąki, liście, kwiaty i owoce. Porażone pąki nie rozwijają się, wskutek czego zamierają wierzchołki pędów. Opanowane przez chorobę młode liście, są pokryte białym, mączystym nalotem, nie wyrastają, lecz marszczą się i zasychają. Nalot ten, w miarę upływu czasu, brunatnieje. Porażone kwiaty są zniekształcone i obumierają – nie zawiązując owoców. Natomiast na skórce porażonych owoców występują ordzawienia; nie ma na nich nigdy białego, mączystego nalotu – tak charakterystycznego przy porażeniu pędów i liści. Zapobieganie i zwalczanie: Od początku wegetacji wycinać dokładnie wszystkie pędy porażone mączniakiem; jest to bardzo ważny zabieg. Wycięte pędy trzeba koniecznie spalić. Podczas dużego nasilenia choroby stosować ochronę chemiczną preparatami: Discus, Tiotar, Folpan, Siarkol, Signum, Domark, Nimrod.Rak bakteryjny drzew owocowych

Choroba występuje powszechnie na wielu gatunkach roślin sadowniczych, szczególnie niebezpieczna jest dla wiśni i czereśni. Objawy: Porażone są nie tylko pąki, kwiaty oraz liście ale także owoce, gałęzie i konary drzew. Wiosną występuje zamieranie nabrzmiewających pąków, które pozostają nierozwinięte, zasychają i czernieją. Kwiatostany, również czernieją, zasychają i pozostają na drzewie w takiej formie przez całe lato. Na młodych liściach widoczne są małe wodniste plamki z czerwonobrunatną otoczką. Na gałęziach i konarach kora zapada się i powstają zrakowacenia. U drzew pestkowych dodatkowo występują wycieki gumy. Zapobieganie i zwalczanie: Silnie porażone drzewa karczować i palić. Nie sadzić nowych drzewek w tych miejscach, gdzie rosły chore. U drzew słabiej porażonych wycinać konary i gałęzie z objawami choroby, a rany zasmarowywać natychmiast Funabenem z dodatkiem Miedzianu. Wykonywać opryski ochronne w okresie kwitnienia i opadania liści stosując: Miedzian.


Rdza

Objawy: Na spodzie liści, ogonkach liściowych, młodych pędach tworzą się jasnopomarańczowe poduszeczki o różnej wielkości. Na górnej stronie liścia odpowiadają im żółte lub czerwone nieregularne plamy. Pod wpływem choroby może następować skręcenie się liści i pędów. W miarę upływu czasu pomarańczowe skupienia – poduszeczki – zmieniają barwę na brązową, a następnie na czarną. Liście zasychają i odpadają. Zapobieganie i zwalczanie: Zbierać i niszczyć opadłe liście. Nie sadzić roślin zbyt gęsto. W razie wystąpienia choroby opryskiwać preparatami: Bravo, Domark, Discus, Topsin.

 

 

 Szara Pleśń

Opis: Występuje na większości uprawianych gatunkach roślin, które poraża w każdym okresie ich rozwoju. Spośród roślin warzywnych atakuje zwłaszcza: fasolę, sałatę, pomidory; z ozdobnych: dalie, goździki, róże, złocienie, cyklameny; z sadowniczych: jabłka, gruszki, porzeczki, truskawki, maliny; z leczniczych: majeranek, estragon i inne. Objawy: Najbardziej charakterystyczne objawy to pylący nalot i plamy. Na siewkach objawem porażenia jest zbrunatnienie łodyg. Porażone pąki kwiatowe stają się brunatne i zamierają. Na roślinach wyrośniętych i ich owocach występują plamy brunatne, potem gnijące. Miejsca chore pokrywają się szarym pylącym nalotem. Wśród tego nalotu tworzą się później czarne, okrągłe, twarde owocniki grzyba. Zapobieganie i zwalczanie: Starannie usuwać i palić wszystkie porażone części roślin. Unikać nadmiernego zagęszczania upraw. Opryskiwać preparatem: Folpan, Bravo, Kaptan, Signum.Zamieranie Pędów

Objawy: Porażenie występuje na liściach oraz pędach i łuskach okrywających pączki. Na liściach w połowie czerwca spotyka się fioletowo brunatne plamy, a nieco później podobne plamy widoczne są na pędach, zwłaszcza wokół nasady liści i na łuskach pąków. Plamy te w okresie wegetacji roślin powiększają się obejmując niekiedy prawie całe pędy. Latem, zwykle w lipcu, można obserwować na tych plamach czarne wzgórki. W końcu okresu wegetacji roślin, w miejscach porażeń pęka kora, a plamy stają się srebrzyste. Na porażonych pędach – wiosną następnego roku – łuszczy się kora; widać też wiele zamarłych pędów lub gwałtownie zamierających po rozwinięciu. Zapobieganie i zwalczanie: Usuwać (palić) zakażone, stare i obumarłe pędy. Rośliny sadzić tak, aby nie były zbytnio zagęszczone. Powinny też być zawsze odchwaszczone. W przypadku wystąpienia choroby opryskiwać: Kaptanem lub Topsinem. Pierwszy zabieg (wiosną) i powtarzać w okresie opadów, pamiętając o zachowaniu okresu karencji. Także po zbiorze owoców, jeśli występują opady, wykonać dalsze opryskiwania.

 Parch Drzew Owocowych

Choroba bardzo szkodliwa dla wielu drzew owocowych, znajduje korzystne warunki do rozwoju w klimacie umiarkowanym, występuje powszechnie. Objawy: Parch atakuje zarówno owoce jak i liście, bardzo rzadko pędy oraz pąki. Na górnej stronie młodych liści powstają plamy, początkowo oliwkowo brunatne, później brunatne, o aksamitnym nalocie, składające się z zarodników grzyba. W miarę rozwoju choroby liczba plam zwiększa sie, obejmuje znaczną część liścia, wskutek czego zasycha on i odpada. Przedwczesne opadanie liści tak osłabia drzewa, że nie mogą one zawiązywać pąków kwiatowych na rok następny. Opanowane wiosną młode zawiązki opadają i drzewo nie owocuje. Na chorych owocach występują szare lub czarne plamy (strupy) o głębokich spękaniach. Zapobieganie i zwalczanie: Jesienią grabić opadłe liście i zaraz je kompostować. Wiosną regularnie wykonywać cięcie prześwietlające, aby korony drzew były przewiewniejsze. W przypadku wystąpienia choroby opryskiwać drzewa preparatem: Kaptan, Miedzian, Syllit, Topsin, Discus, Carpene, Pencozeb.